Ehli Burda
değişim başladı...      FirmanıEkleÜcretsiz
Giriş Yap | Üye Ol   
Detaylı Ara
Firma - Hizmet Kategorileri

NNöbetçi Eczaneler
Noter (0)
Eczane (0)
Forex (1)
Airbag (0)
SanatSanat (1)
Radyo (1)
Arsa (0)
155 i meşgul edenlere ceza kesiliyor
288 binden fazla kişinin hattı oyalamak için aradığı tespit edildi.İzmirde yılın ilk 6 ayında "155 Polis İmdat" hattına 602 bin 531 çağrı bırakırken, bunun 288 bin 177sinin asılsız...
Haber Oku
Başlık
155 i meşgul edenlere ceza kesiliyor
Eklenme Tarihi
04 Ağustos 2014
Ekleyen
ehliburda.com Yönetimi
İçerik
288 binden fazla kişinin hattı oyalamak için aradığı tespit edildi.

İzmirde yılın ilk 6 ayında "155 Polis İmdat" hattına 602 bin 531 çağrı bırakırken, bunun 288 bin 177sinin asılsız ihbarlar oluşturdu. Tespiti yapılan bu kişilerin adreslerine "Kabahatler Kanunu" uyarınca ceza kesilecek.

İzmir Emniyet Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, 155 Polis İmdat hattı geçtiğimiz yıl 1 milyon 190 bin 460 kez arandı. Bu aramaların 634 bin 295i ihbar olarak değerlendirilirken, bin 470 ihbar ise asılsız çıktı. İhbar niteliği taşıyan çağrıların yüzde 95i emniyet kayıtlarına işlem yapılan doğru ihbar olarak geçti. Buna karşılık geçtiğimiz yıl yapılan 155 Polis İmdat aramalarının 556 bin 165i hattı meşgul etmek ya da hakaret etmek amacıyla yapıldı.

Bu yılın ilk 6 ayında ise 155 Polis İmdat hattına 602 bin 531 çağrı geldi. Hatta gelen 315 bin 375 çağrı ihbar olarak değerlendirilirken, bunun 921i asılsız çıktı.

DÜĞÜNLER DE ŞİKAYET KONUSU

Hatta gelen 288 bin 177 arama ise 155 Polis İmdat telefonunu oyalayacak nitelikte değerlendirildi. Emniyet yetkilileri, geçtiğimiz yıl 155 Polis İmdat hattına gelen çağrıların yüzde 53ünün asılsız ihbar ve hattı oyalamaya yönelik olduğunu, bu oranın bu yılın ilk 6 ayında ise yüzde 47 olduğunu bildirdi.

Ekipler, bu yıl 18 Haziran tarihine kadar ise hatta gelen bin 9 düğün şikayetine müdahale etti. Özellikle yaz aylarında mahalle aralarında yapılan düğünler ve gece yarısından sonra devam eden düğünler şikayet edildi.

155E GELEN İLGİNÇ TALEPLER

Vatandaşlar için kimi zaman hayati öneme sahip olan, dakikaların önemli olduğu müdahalelerin ilk çıkış noktası olan "155 Polis İmdat" hattına ilginç ihbarlar da geliyor. Evlenmek isteği için yardım isteyen, iş arayan kişilerin hattı gereksiz meşgul etmesinin yanısıra zor durumda bulunduğunu beyan eden birçok vatandaş ise polisten ilginç taleplerde bulunuyor.

155 Polis İmdat hattını arayan bir kişi, evini taşıdığını ve taşındığı evde elektrik şalterini açık unuttuğunu beyan ediyor. Taşındığı eve bir daha dönemeyeceğini belirterek, unuttuğu şalterin kapatılması için ekip talep ediyor. Kişi, evde olası bir yangın çıkması durumunda ise sorumluluğun poliste olacağını söylüyor. Bir başka ihbarda ise Karşıyaka vapur iskelesinden 155i arayan kişi, burada bulunan tuvaleti kullanmak istediğini ancak görevlinin kendisine anahtarı vermediğini beyan ederek şikayetçi olduğunu dile getirerek ekip talep ediyor. Ev arayan bir başka kişi ise beğendiği evin sahibinin telefon numarasını cama kiralık ilanı asan emlakçıdan istiyor. Emlakçı telefon numarasını vermeyince bu sefer 155 Polis İmdatı arayarak şikayette bulunup ekip istiyor.

"HATTI MEŞGUL EDENLER CEZALANDIRILACAK"

İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Şerafettin Aslan, yaptığı açıklamada, hattı oyalayan, kasıtlı olarak asılsız ihbarda bulunanların emniyet birimlerince tespitinin yapıldığını kaydetti.

Belirlenen kişilerin adreslerine cezaların gönderileceğini ifade eden Aslan, "İnsanlar bizi boşuna meşgul ederek gerçekten polise ihtiyacı olan insanların hakkını gasp ediyor. Bu nedenle biz de bu kişiler hakkında Kabahatler Kanununun 32. maddesine istinaden Emre Aykırı Davranış maddesine göre işlem yapıyoruz" diye konuştu.

Aslan, cezai işlemlerden sonra kasıtlı olarak asılsız ihbarlarda bulunanlar ile hattı oyalayanların tamamen olmazsa da azalacağını umut ettiklerini kaydetti.

AA